Tube Caps and Closures
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (16)
- (39)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (61)
- (3)
- (1)
- (6)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (18)
- (1)
- (13)
- (1)
- (164)
- (202)
- (2)
- (4)
- (4)
- (15)
- (3)
- (19)
- (16)
- (6)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (38)
- (64)
- (1)
- (3)
- (21)
- (2)
- (2)
- (1)
- (31)
- (56)
- (26)
- (1)
- (1)
- (52)
- (22)
- (7)
- (5)
- (65)
- (1)
- (2)
- (3)
- (9)
- (59)
- (58)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (16)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (42)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (18)
- (5)
- (2)
- (12)
- (2)
- (9)
- (2)
- (26)
- (1)
- (8)
- (92)
- (4)
- (9)
- (1)
- (48)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (42)
- (1)
- (10)
- (3)
- (3)
- (12)
- (16)
- (2)
- (6)
- (8)
- (6)
- (180)
- (1)
- (1)
- (166)
- (1)
- (273)
- (58)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Nalgene™ Friction-Fit Polypropylene Closures for Plastic Centrifuge Tubes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use these friction-fit polypropylene closures featuring a convenient pull tab for easy removal from centrifuge tubes.
| Description | Designed to be compatible with Nalgene round and conical centrifuge tubes |
|---|---|
| Product Type | Centrifuge Tube Cap |
| No. per Case | 20 |
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 20 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Product Line | Nalgene |
Bel-Art™ SP Scienceware™ Wilmad™ Disposable NMR Tube Caps, 5.0mm Dia.
Different colors help track samples based on various reference solvents.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | NMR Tube Cap |
| Closure Size | 5 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 5.0 mm |
| Material | EVA |
| For Use With (Application) | NMR Spectroscopy |
| Sterility | Non-sterile |
Globe Scientific Double Tab Snap Caps for Blood Drawing Tubes, Glass and Plastic Tubes
Colorful snap-on closures are an effective way to recap blood drawing tubes, glass test tubes and plastic culture tubes.
| Product Type | Snap Cap |
|---|
| Includes | 2 flexible flanges |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | 13 mm Tubes |
| Product Type | Flange Plug Cap |
| Material | LDPE |
| Size (Metric) | 13 mm |
| Size (English) | 0.51 in. |
| For Use With (Equipment) | 10, 12, 13, 16 mm Tubes |
|---|---|
| Product Type | Universal Plug Stopper |
| Closure Size | Universal |
| Material | Polyethylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Simport™ Scientific Flange Plug Caps
These Flange Plug Caps have two flexible flanges to ensure a leakproof seal. They will fit into test tubes and also in round cuvettes and centrifuge tubes.
| Includes | Test tubes, round cuvettes, centrifuge tubes, two flexible flanges |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | 12 mm Tubes |
| Product Type | Flange Plug Cap |
| Material | Polyethylene |
| Size (Metric) | 12 mm |
| Size (English) | 0.47 in. |
Simport™ Scientific Polyethylene Flange Plug Caps
These Flange Plug Caps have two flexible flanges to ensure a leakproof seal. They will fit into test tubes and also in round cuvettes and centrifuge tubes.
| Material | Polyethylene |
|---|
| Product Type | Snap Cap |
|---|---|
| Color | Natural |
| Material | LDPE |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| No. per Case | 1000 |
| Material | Plastic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Liner Material | Unlined |
| Fit for Purpose | PCR Ready |
| Sterility | Non-sterile |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| No. per Case | 1000 |
| Material | Plastic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Liner Material | Unlined |
| Fit for Purpose | PCR Ready |
| Sterility | Non-sterile |
Simport™ Scientific Capinsert™ Cap Inserts
Capinsert™ Cap Inserts are used to color code a multitude of products such as tubes and vials. They are inserted on top of the closure and has a write-on frosted area for sample identification.
| Tube Material | Polypropylene |
|---|---|
| Pre-sterilized | No |
| For Use With (Equipment) | Micrewtubes Microcentrifuge Tubes and Other Products |
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 500 Pk. |
| For Use With (Application) | Used to color code and write on frosted area for sample identification |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Capinsert™ Cap Inserts
Capinsert™ Cap Inserts are used to color code a multitude of products such as tubes and vials. They are inserted on top of the closure and has a write-on frosted area for sample identification.
| Tube Material | Polypropylene |
|---|---|
| Pre-sterilized | No |
| For Use With (Equipment) | Micrewtubes Microcentrifuge Tubes and Other Products |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Used to color code and write on frosted area for sample identification |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ Capitol Vial Universal Test Tube Plug Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For plastic or glass test tubes
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ NMR Sample Tube Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For Kontes™ 5 or 10mm NMR sample tubes
| Product Type | Pressure Cap Variety Pack |
|---|---|
| Color | Assorted |
| Material | Polyethylene |
| For Use With (Application) | Provides tight-fitting and stays in place even with a build-up of internal vaporization pressures |
Caplugs™ (Evergreen Scientific) Polyethylene Stopper Caps
Fit test tubes, culture tubes and sample cups for liquid handling
| Material | Polyethylene |
|---|